Agrár Munkaerőpiaci Kutató Csoport

Agrár Munkaerőpiaci Kutatócsoport

Utolsó frissítés: 2022 szeptember 27.

Agrár Munkaerőpiaci Kutatócsoport

​​A magyar munkaerőpiac sajátos szegmense az agribusiness (mezőgazdaság és az élelmiszeripar és kereskedelem) ágazat. Amíg 1990-ben a közel 4,9 millió foglalkoztatottból 18,99 százalék  927 ezer fő dolgozott az agribusinessben, amelyből  693ezren a mezőgazdaságban és 234ezren az élelmiszeriparban, addig ez az érték  a mostani válság előtt 2019-ben a teljes magyarországi munkaerőállomány közel 7 százalékára, azaz 356ezer főre  csökkent le.
Napjainkban az egész hazai munkaerőpiacot, beleértve az agribusiness szektort nagyon sokféle hatás éri. Gondolunk itt az elmúlt két év három nagy kihívására; a koronavírus válságra, a kilábalás és növekedés hatásaira és nem utolsó sorban a napjainkban zajló orosz-ukrán háborúra.
Az említett kihívások mellett érdemes figyelmet fordítani az alábbiakra is:

  • Agrár-business digitalizáció, globalizáció és demográfiai változások
  • Oktatás és annak munkaerőpiaci átmenetei
  • Mezőgazdaság 4.0 - A jövő munkavállalói és munkahelyei
  • Fenntartható munkaerőpiaci politikák,  fenntartható vállalat vezetési és HR stratégiák a gazdaságunk minden ágában.
  • A zöld gazdaság munkaerőpiaci kihatásai.

Küldetés
Az Agrár Munkaerőpiaci Kutató Csoport küldetésének fontosabb elemei a következők:

  • Hídként kíván szolgálni az egyetemi oktatásban folyó gazdaságtani és humán menedzselési oktatás az agrár és kapcsolódó iparágak között.
  • Kutatásainkat mindig komplexitás igényével tervezzük végezni, azaz agrár és kapcsolódó iparágak munkaerőpiaci helyzetét a hasonlóság és különbség keresés módszerével összevetjük más szektorok és iparágak helyzetével is.

Célok
A tervezett kutatócsoport létrehozása eredményeként az alábbi fő célokat tervezzük elérni:

  • Elősegíteni, hogy  kialakuljon Magyarország és a Közép és Kelet európai (KKE) régió sajátos igényeit szolgáló speciális agrár és kapcsolódó iparágak munkaerőpiaci menedzsment. tudásbázis (kutatási jelentések, elmélet tanulmányok, esettanulmányok, tananyagok, stb.).
  •  Az egyetemi döntéshozók számára szakértői dokumentumok, munkaerőpiaci előrejelzések készítése a képzések tartalmi megújításához.
  • Speciális képzési, továbbképzési és tanácsadási szolgáltatásainkkal segítsük a szűkebb és tágabb KKE régiónk, valamint több országában működő agrár és kapcsolódó vállalatok és intézmények munkáját.

 

​​​​​​​

Dr. Poór József MTA doktor
kutatócsoport vezető
Email: poor@t-online.hu​​​​​​​