Klíma Okos Mezőgazdaság Kutatócsoport

Klíma Okos Mezőgazdaság Kutatócsoport

Utolsó frissítés: 2022 szeptember 27.

Klíma Okos Mezőgazdaság Kutatócsoport

A mezőgazdaságra az utóbbi évtizedekben a termelés felfutása, hatékonyabbá válása, és az azt biztosító technológiák gyors fejlődése volt jellemző. Az ágazati fejlesztéseken túl a katonai és ipari területekről sok olyan technológóai elem és rendszer kerülhetett át az élelmiszer termelés területére, amelyek „technology push” típusú innovációk, azaz a másutt bevált technológiák előállítói ezen a területen kerestek maguknak hasznosítási lehetőséget. A nagy nemzetközi mezőgép vállalatok ezeket az innovációkat továbbfejlesztették, alkalmassá tették a mezőgazdasági területen történő elterjesztésre. Az egyértelmű előnyök mellett azonban azzal a kereskedelemben már megszokott rutinnal is számolni kell, hogy a gyártók a mindenáron történő értékesítésre törekednek.
​​​​​​​A technológiák terjedése azonban lassú: csak néhány nagyméretű mezőgazdasági vállalkozás alkalmazza ezeket rendszer-szerűen a gyakorlatban.

A mezőgazdasági termelők feladata, hogy mérlegeljék a technológiai fejlesztésből adódó előnyöket és hátrányokat, és a számukra megfelelő döntéseket hozzák meg. A kutatócsoport elsősorban ennek gazdasági-ökológiai összefüggéseit kívánja számszerűsíteni és elemezni.

Az innovatív mezőgazdasági technológiák elsősorban a következő területeken terjednek:

  • digitalizáció,
  • műholdas helymeghatározás,
  • automata gépjármű vezetés,
  • szenzorok (pl. radar),
  • drónok alkalmazása,
  • robotok alkalmazása,
  • okos applikációk, rendszerek, szervezési megoldások.

Ezek egy része a „precíziós mezőgazdaság” fogalomkörbe sorolható, de az okos gazdálkodás technológiai megoldásai ennél szélesebb területet ölelnek át.



Prof. Dr. Székely Csaba, DSc
kutatócsoport vezető
​​​​​​​Email: climatesmart-research@uni-mate.hu